Zadzwoń do nas: +48 722 223 223

Jak chronić oczy na stoku?

Jak chronić oczy na stoku?

Każda, choćby jednodniowa wyprawa na narty, wymaga odpowiedniego przygotowania, a tym samym zgromadzenia niezbędnego sprzętu i ekwipunku. Sporą część uwagi poświęcamy nartom, butom oraz strojowi. Tymczasem są również inne elementy, które zasługują na taką samą uwagę. O czym mowa?

Na stoku powinniśmy chronić się przede wszystkim przed trzema rzeczami – urazami (lub, co gorsza, wypadkami), zimnem oraz szkodliwym promieniowaniem. Przed kontuzjami chroni nas poniekąd odpowiednio dobrany sprzęt – narty, buty oraz kijki, a dodatkowo – oczywiście kask. Przed zimnem zabezpiecza z kolei stosowna odzież - ciepły kombinezon, czapka, szalik i rękawiczki. A co z ochroną przed szkodliwym działaniem słońca? Ta kwestia bywa bardzo często pomijana, zwłaszcza przez mało doświadczonych narciarzy.

Promieniowanie UV najbardziej szkodliwe jest na terenach górskich – wraz z wysokością zwiększa się także jego intensywność. Nasila się ono szczególnie wtedy, kiedy brak na niebie chmur, które zatrzymują część promieniowania. Co więcej, biały śnieg odbija je, a tym samym trafia ono wprost do naszych oczu. Piękne, ciepłe słońce na stoku to zatem dla narciarza powód do radości, ale i jednocześnie sygnał, że powinien zadbać o dodatkowe zabezpieczenie swoich oczu. Brak ochrony w ,,najlepszym" wypadku skończy się zaczerwienieniem, w najgorszym - nawet zapaleniem rogówki czy zaćmą.

Jak chronić oczy przed słońcem?

Do wyboru mamy dwie możliwości.

  • Pierwszą z nich są gogle - specjalne okulary ochronne, które osłaniają oczy nie tylko przed słońcem, ale i wiatrem, deszczem czy gwałtownymi opadami śniegu. Ich kształt dopasowany jest do twarzy tak, by nie dopuszczać do powstawania nieszczelności między oprawką a skórą. Gogle wyposażone są też w solidną gumkę, dzięki której mocno trzymają się głowy - nawet podczas szybkiej, energicznej jazdy.

  • Równie dobrym rozwiązaniem są okulary narciarskie. Przez wzgląd na ich lekkość oraz brak ucisku, w porównaniu z goglami mogą wypadać nawet nieco lepiej. Co więcej, można stosować je także do użytku codziennego – wystarczy tylko zmiana mocowania. Okulary są na ogół nieco tańsze od gogli, ale też jednocześnie mniej wytrzymałe. Mogą również wykazywać słabszą ochronę.

Gogle czy okulary – jaką ochronę wybrać?

Wybór będzie zależał tak naprawdę od naszych indywidualnych preferencji. Gogle są z pewnością bardziej masywne i może nieco mniej wygodne, jednak skuteczniejsze, jeśli chodzi o ochronę oczu na stoku. Lżejsze okulary będą natomiast bardziej komfortowe, jednak ich szkła mogą przepuszczać część światła, a tym samym szkodliwego promieniowania.

dołącz do nas


newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby dostawać najnowsze informacje o rodzinnych wyjazdach narciarskich, zimowiskach i innych eventach, organizowanych przez naferie.pl

Nasi partnerzy

1-val-di-sole
2-donovaly
3-rusin-ski
4-galen
5-jim
6-zietara
7-tt-line
8-fitness-point
9-kfc
Helly Hansen
REX MEDICA SPORT
dare2be