Zadzwoń do nas: +48 722 223 223

Ferie w Austrii – gdzie pojechać?

Ferie w Austrii – gdzie pojechać?

Zacznijmy nasze podróżowanie po terenach narciarskich. Na początek coś dla tych, których interesują narty w Alpach. W marcu tego roku wybrałem się do Austrii, celem sprawdzenia nowych miejscówek pod kątem zorganizowanych wyjazdów narciarskich...

Za cel obrałem sobie kilka terenów narciarskich leżących poza Tyrolem, ponieważ ten miałem okazję odwiedzić już wcześniej. Drugim powodem omijania Tyrolu były wysokie ceny, a nam zależało, by zobaczyć miejsca tańsze, a jednocześnie ciekawe.

W poszukiwaniu miejsca na narty w Alpach

Jako pierwszy odwiedziłem rejon West Dachstein - niewielki ośrodek położony zaledwie około 60 km od autostrady prowadzącej do Salsburga. Stosunkowo nisko położona miejscówka narciarska (1500 m.n.p.m) składa się z 3 głównych miejscowości - Gosau, Annaberg oraz Russbach. Generalnie, jak na tę porę przystało - wokół zielono, piękne widoki na otaczające szczyty, na trasach skromne ilości śniegu. Jednym słowem widać było, że sezon miał się już ku końcowi.

Pierwszym przystankiem było Gosau – szybka wizyta w informacji turystycznej (tutaj niestety małe zainteresowanie w pomocy przy wyborze hotelu) i wizyty w kilku hotelach. Na mnie, jako osobie przebywającej głównie w hotelach z uśmiechniętymi i otwartymi Włochami, austriackie zimne przywitanie niestety nie zrobiło wrażenia... Mała baza noclegowa, z zaledwie kilkoma hotelami 3 i 4 gwiazdkowymi, spełniającymi odpowiedni standard, to zdecydowanie za mało, jak ofertę zorganizowanych wyjazdów na narty. Dodatkowo, warto wspomnieć o stosunkowo wyższej cenie - porównując do włoskiego Val di Sole, nawet 2 razy większej, przy podobnym standardzie obiektu.

Podobnie sytuacja wyglądała w dwóch pozostałych, głównych miejscowościach Dachstein West. Kilka ciekawszych miejsc znalazłem w okolicznych, oddalonych o ponad 10 km od stacji wioskach, gdzie ceny zaczynały być rozsądne, a właściciele znacznie bardziej przyjaźni, jednak… Ta odległość jednoznacznie przekreśliła możliwość ich wyboru pod kątem ofert naferie.pl. Zorganizowane wyjazdy narciarskie (przedszkola narciarskie czy wyjazdy rodzinne), powinny być jednoznaczne z łatwym i bliskim dojazdem na stok, a nie oznaczać ponad 10-kilometrową podróż...

Ferie w Alpach i najlepsze trasy dla narciarzy

Po zaniechaniu poszukiwań hoteli, postanowiłem wybrać się na stok, by zobaczyć, jakie warunki panują na trasach oraz co oferuje jeden z najbliższych Polsce austriackich ośrodków – Dachstein West. Jako że sezon zdecydowanie miał się już ku końcowi, niektóre dolne części tras były zamknięte lub jazda na nich była mocno ograniczona.

W ośrodku jest około 150 km tras, łączących trzy główne miejscowości - Gosau, Annaberg oraz Russbach w jedną arenę narciarską. Trasy są dość zróżnicowane, jednak zdecydowanie bardziej dla jeżdżących narciarzy. W ośrodku jest około 12 km czarnych tras, prawie 100 km tras czerwonych oraz około 35 km tras niebieskich. Trasy zróżnicowane są również pod kątem szerokości oraz usytuowania – z początku szerokie, otwarte, później przekształcają się w węższe, prowadzące przez las nartostrady. Centralnym punktem ośrodka jest szczyt ZwieselAlm z licznymi restauracjami i knajpami, z których można podziwiać piękne widoki na otaczające szczyty – między innymi lodowiec Dachstein Hoher.

Narty w Alpach i Dachstein West – czy warto?

Moja ocena narciarska ośrodka Dachstein West jest pozytywna. Na pewno rekomendowałbym taki zorganizowany wyjazd na narty grupie znajomych, gdzie kwestie dłuższych dojazdów do stoków nie są uciążliwe. Moje zdanie zmienia się jednak w kontekście rodzinnych wyjazdów na narty z dziećmi. W mojej opinii, szczególną wagę powinny one przykładać do komfortu - zarówno dzieci, jak i rodziców, wobec czego nie zdecydowaliśmy o wprowadzeniu tego ośrodka do naszej oferty.

Dachstein West, dzięki swojej bliskiej odległości od lodowca oraz całej areny Ski Amade, tworzy również ciekawą bazę wypadową do zdecydowanie większych ośrodków narciarskich. Nie ogranicza zatem możliwości przetestowania innych stoków, dzięki czemu wyjazd może wykorzystany w lepszy, pełniejszy sposób.

 

dołącz do nas


newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby dostawać najnowsze informacje o rodzinnych wyjazdach narciarskich, zimowiskach i innych eventach, organizowanych przez naferie.pl

Nasi partnerzy

1-val-di-sole
2-donovaly
3-rusin-ski
4-galen
5-jim
6-zietara
7-tt-line
8-fitness-point
9-kfc
Helly Hansen
REX MEDICA SPORT
dare2be